Eltűnhetnek a fenyőfélék Magyarországról?
A növények voltak az első szárazföldi élőlények, sokszázmillió éve uralják bolygónk felszínét. Törzsfejlődésük során nagyon sok fajuk kialakult, de mindőjük közül a leglátványosabbak és a legméltóságteljesebbek az óriási fák alkotta erdőségek. Hazánk is méltán lehet büszke változatos erdejeire, ám a klímaváltozásnak „köszönhetően” jó esély van arra, hogy búcsút mondhassunk fenyveseinknek – írja riportjában a 24.hu.
A Magyarországon található fenyőfélék nem őshonosak, a jelenlegi határainkon belül található tűlevelűek (az Alpokalja kis részének kivételével) mind betelepítés eredménye.
Az 1920-as trianoni békediktátumot követően elvesztettük azokat a területeket, ahol ezek a fák természetes módon élnek, részben a régi idők nosztalgiája magyarázza a fenyők meghonosítását. A másik oka gazdasági jellegű, az erdőgazdálkodás és a fakitermelés elősegítése céljából ültettek luc-, fekete- és erdeifenyőket.
A fenyőfélék ősibbek a zárvatermőknél, amik megjelenésük után folyamatosan kiszorították a nyitvatermőket, elfoglalva azok élőhelyeit.
Így kénytelenek voltak túlélési stratégiákat kifejleszteni és olyan helyeken is gyökeret verni, ahol az érzékenyebb fajok nem tudtak megtelepedni.
Bár a honi körülmények nem kifejezetten ideálisak ezeknek a növényeknek, magas fokú tűrőképességük miatt eddig egészen jól megéltek.
Most viszont a változó éghajlat következtében súlyos veszély fenyegeti az állományt.
Az emelkedő átlaghőmérséklet, a csapadék csökkenése és a fenyőszú elterjedése komoly kihívás elé állítja a tűlevelű fajokat. Dr. Aszalós Réka erdőökológus, az Ökológiai Kutatóközpont munkatársa szerint a közeli jövőben a megváltozott körülmények és az ezeknek betudható betegségek, mint például a gombásodás miatt
a magyarországi fenyők legnagyobb része ki fog pusztulni.
Nagy valószínűséggel az erdőkben, „vadon” élő egyedek el fognak tűnni, csak a parkokban, kertekben álló fák maradnak meg, amik folyamatos gondozásnak köszönhetően túlélhetik a klímaváltozást. Bár nem egyszerű a gondozásuk, sok odafigyelést kíván, bátran ültessünk a kertünkbe néhány csemetét.
Bőséges öntözéssel vagy jó vízellátottságú helyekre való telepítéssel és törődéssel sokat tehetünk ezeknek az előkelő óriásoknak a megmentéséért.
Érdemes elolvasniNapi cuki: kismókus a hóban – VIDEÓVAL
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja